بررسی بازار ۱۳۹۹/۱۰/۱۳

در روز شهادت مظلومانه سردار سلیمانی، شاهد بازاری خونین بودیم.

همواره دخالت در بازار و نرخ گذاری های دستوری اثرات مخرب داشته و نه تنها سرمایه گذاران را متضرر کرده، بلکه زمینه رانت را نیز برای عده ای فراهم نموده است. شاخص سازهای امروز فملی، فارس، فولاد، شستا، کگل، تایپکو و شپنا بودند که همگی منجر به افت شاخص کل شدند.

اهم اخبار امروز:

• به نقل از نهایتنگر، نتیجه بررسی ها درباره FATF بهمن ماه مشخص می شود. سید مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: فعلا جلسات کارشناسی درباره روند بررسی لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شده است.
• به نقل از بورس نیوز، شیوا، رئیس شورای رقابت: متاسفانه بسیاری از افراد فرمول جدید قیمت گذاری شورای رقابت را متوجه نشده اند و تصور می‌کنند این فرمول مشکل دارد. فرمول جدید به نفع مصرف کننده واقعی است چرا که به جای تمرکز روی تورم بخشی، روی افزایش تولید تمرکز دارد وباعث افزایش تولید می شود. طبق قانون شورای رقابت وظیفه اعلام قیمت را دارد و می تواند برای کالا‌ها و بازار‌های انحصاری دستورالعمل ارائه دهد و تشخیص انحصاری بودن بازار هم بر عهده شورای رقابت است. علت اینکه وزیر پیشنهاد کرده قیمت گذاری به وزارت صمت برگردد را نمی‌دانم، اما قانون این اجازه را نمی‌دهد.
• استاندار تهران: پیشنهاد دو روز تعطیلی برای همه دستگاه‌های اداری، خصوصی، عمرانی و دولتی به دولت ارائه شده است.
• به نقل از نهایتنگر، بازار سرمایه به زودی میزبان سهام بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران خواهد بود. شرکت زغال سنگ پروده طبس به عنوان بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران با نماد “کزغال” در صف عرضه اولیه فرابورس قرار گرفته است.
• به نقل از کارگزاری بانک صنعت و معدن، قیمت نفت خام در هفته گذشته یک روند خنثی داشت. قیمت نفت تحت تاثیر تضعیف ارزش دلار آمریکا، کاهش حدود ۶میلیون بشکه ای ذخایر نفت آمریکا و افزایش تعداد دکل های نفتی آمریکا با نوسانات محدودی همراه بود. تعداد دکل های نفتی آمریکا ۳ واحد افزایش پیدا کرد و به ۲۶۷ واحد رسید. براساس نظر سنجی که از ۳۹ اقتصاددان و تحلیلگر انجام شده است، با توجه به جهش کووید ۱۹، محدودیت های مسافرتی و در نتیجه تضعیف تقاضا برای سوخت، انتظار می رود متوسط قیمت نفت در سال جدید، ۵۰٫۶۷ دلار باشد.

در انتهای معاملات امروز شاخص ۱۳۵۴۰۰۰ واحد و حجم معاملات ۱۷ هزار میلیارد تومان بود.

ارسال بازخورد

ایمیل شما در منتشر نخواهد شد. مقادیر ستاره دار الزامی هستند.