گزارش دماوند

دولت بزرگترین رقیب بخش خصوصی در صنعت نیروگاهی

 


به گزارش بورسیران روز پنجشنبه 27 آبان ماه  با هماهنگی کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار ، گروهی از کارشناسان و کارگزاران ضمن بازدید از نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند و شنیدن توضیحات مدیران، از آخرین وضعیت مالی و عملیاتی، سئوالاتی را مطرح کردند.

براساس این گزارش ؛ در جریان این بازدید، جلال الدین عزیزی، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق دماوند در خصوص وضعیت عملکردی این نیروگاه گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند، بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی کشور است که در حال حاضر 6 درصد از برق مورد نیاز کشور را تولید می کند. البته این نیروگاه سهم 14 درصدی از تولیدات نیروگاه های سیکل ترکیبی را دارد.همچنین این مجموعه 30 درصد برق مصرفی تهران را نیز تولید میکند.

وی افزود: در سال 95، میزان فعالیت این نیروگاه نسبت به سال 92، افزایش 30 درصدی داشته است و این مسیر رو به رشد را در سایر فاکتورهای توسعه ای نیز می پیماید.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق دماوند در ادامه گفت: هم اکنون دولت به عنوان بزرگترین رقیب بخش خصوصی در صنعت نیروگاهی فعالیت می کند. از سال گذشته دولت با ایجاد شرکت های استانی، بهره برداری از نیروگاه های دولتی را افزایش داده است. هم اکنون نیز دولت می تواند به جای استفاده از نیروگاه های داخل شهررهای بزرگ، از نیروگاه های سیکل ترکیبی بخش خصوصی در خارج از شهرهای بزرگ استفاده کند.

عزیزی گفت: هم اکنون بدهی 10 میلیاردی مالیاتی نیروگاه دماوند را با بدهی های دولت به نیروگاه تهاتر کردیم و اکنون اصلا بدهی مالیاتی نداریم.

عزیزی در خصوص صادرات برق گفت: اکنون دولت از محل صادرات برق صادرات دارد. اگر این درآمد کاهش داشته باشد، سبد درآمدی وزارت نیرو کوچک می شود و دیرتر می تواند به تسویه بدهی های خود بپردازد. به همین دلیل ترجیح ما این است که خود دولت این کار را انجام دهد.

وی در خصوص نرخ گذاری برق گفت: همه نیروگاه ها با بخشنامه وزارت کشور باید 50 درصد از تولیدات خود را با قیمت 23 تومان به شبکه توزیع بفروشند که این امر موجب شده نرخ فروش انرژی نیروگاه های دولتی کاهش پیدا کند. البته ما در سال 95، بالاترین نرخ دهی را به وزارت نیرو داشتیم. همچنین در خصوص افزایش نرخ نیز از طریق دیوان عدالت اداری در حال پیگیری هستیم. البته کاهش نرخ سوخت نیز هنوز تعیین تکلیف نشده است. در صورتی این دو مورد تعیین تکلیف شوند، وضعیت درآمدی شرکت، تغییرات چشم گیری خواهد داشت.

عزیزی خاطرنشان کرد: هم اکنون زمان تعمیرات نیروگاه، از 60 روز پیش بینی شده به 40 روز کاهش یافته است . در حالی که در سال گذشته 54 روز زمان برده بود. همچنین در 6 ماه ابتدایی سال ، آمادگی برگشت از تعمیران را از 15 میلیارد به 4.5 ملیارد رساندیم.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق دماوند به مصوبه اخیر هیئت مدیره این شرکت اشاره کرد و گفت: در زمینه سرمایه گذاری در صنایع جانبی، مصوبه هیات مدیره را گرفته ایم که به طور کلی پایداری نیروگاه ها کمک می کند و همچنین باعث افزایش بهره وری نیروگاه دماوند می شود.

بر اساس گزارش بورسیران هم اکنون ارزش جایگزینی نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند از مجموعه دارایی های بانک دی  7 هزار میلیارد تومان ارزیابی می شود.

در پایان لازم به ذکر است، افزایش 460 مگاوات توان عملی نیروگاه نسبت به سال 92 که معادل نصب یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد حرارتی و یک واحد بخار سیکل ترکیبی می باشد که بدون سرمایه گذاری ساخت و صرفا با رفع محدودیت های فنی تولید و پیاده سازی طرح های بهینه سازی راندمان محقق گردیده است

همچنین این مجموعه توانسته با کاهش 40درصدی  مصرف آب خام نسبت به سال 92 که معادل 4 درصد از حجم دریاچه چیتگر می باشد، در هزینه های خود صرفه جویی کند.

نیروگاه دماوند با کاهش 77 درصدی مصرف سوخت گازوئیل توانسته نسبت به سال 92 معادل 750 بشکه نفت خام صرفه جویی داشته باشد.

جمع بندی:

کسب سود 4820 میلیارد ریالی در سال 94 (افزایش 1.6 برابر نسبت به سال 92)

افزایش 19 درصدی آمادگی ابراز شده نسبت به سال 92

افزایش 30 درصدی تولید ناخالص انرژی نسبت به سال 92

کاهش مدت زمان تعمیرات دوره ای و بلند مدت به میزان 35 درصد

کاهش ساعات خروج اضطراری به میزان 96 درصد نسبت به 92

کاهش محدویتهای فنی تولید به میزان 98درصد نسبت به 92

افزایش 1درصدی راندمان نسبت به سال 92

کاهش 6 برابری ضریب خروج اضطراری نسبت به سال 92


ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است