بورسیران گزارش می دهد

بورس تهران در انتظار گزارشات شش ماهه است / پیش بینی بازار سرمایه در فصل پاییز

 


 محمدرضا گیوکی عضو انجمن مالی اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار بورسیران در خصوص شرایط بازار سرمایه در نیمه اول سال 95 و پیش بینی نیمه دوم سال با بیان اینکه،  بورس تهران پس از جهش های پرشتاب زمستان سال گذشته با نوسانات و فراز و فرودهای بسیاری به فعالیت خود در نیمه اول سال جاری پایان بخشید، گفت:  بورس تهران که با روند صعودی پر سرعتی سال 95 را آغاز نمود ، تحت تاثیر شرایط و پارامترهای اقتصادی و سیاسی در نهایت با افت و بازده ای منفی ،  کارنامه 6 ماهه اول سال خود را به ثبت رساند.

وی در همین راستا افزود: شاخص کل بورس تهران در ابتدای فروردین ماه امسال در ادامه روند خوش بینی های شکل گرفته در سایه توافق برجام از زمستان سال 94 ، رشدهای پر سرعتی داشت و شاخص به ارتفاع 81 هزار واحدی نیز رسید. اما این روند دوام چندانی نداشت و بورس تهران در مسیر نزولی قرار گرفت تا اینکه از اوایل تابستان افزایش قیمت های جهانی و نفت ، گزارشات 3 ماهه بهتر از انتظارات و همین طور کاهش نرخ سود بانکی توانست منجر به افزایش و بهبود قیمت  سهام و رشد بازار گردد.

گیوکی  مرداد ماه سال جاری را از جهت سرعت رشد و کانال شکنی شاخص کل، جنجالی ترین ماه در نیمه نخست سال جاری برای بورس دانست چرا که از ابتدای مرداد که شاخص کل در کانال 74 هزار واحدی قرار داشت ، در آغاز نیمه ی دوم این ماه این نماگر در ارتفاع 78 هزار واحدی قرار گرفت ، اما شاخص کل بورس با  4 کانال شکنی در این ماه و رشدی حدودا 4 درصدی توانست بهترین بازده و عملکرد خود را در 6 ماه اول سال ، در ماه مرداد ثبت کند.

 این کارشناس مالی در ادامه افزود: هر چند در اواخر مرداد ماه اندکی از شیب صعودی بورس کاسته شد و شاخص کانال 78 هزار واحدی خود را از دست داد اما عمده دلیل رشدهای بازار در این ماه ، حمایت حقوقی ها از بازار و نقدینگی ای بود لذا دلیل بنیادی و منطقی ای برای رشد سریع و جهشی مرداد ماه بازار وجود نداشت.

گیوکی اظهار داشت: از آن جا که مکانیزم بازار به گونه ایست که رشدهای بی منطق عمدتا با اصلاح روبرو می شوند و سرعت بیشتر این رشد ها تنها دوره ی اصلاح و تعدیل قیمت ها را طولانی تر خواهد کرد ، بورس تهران در شهریور ماه امسال در فاز اصلاحی فرو رفت و حجم و ارزش معاملات در این ماه با کاهش محسوسی روبرو شد.

وی با بیان اینکه برای پیش بینی و  برآورد وضعیت بازار سرمایه در فصل پاییز و اینکه بازار در این دو فصل باقی مانده ی سال جاری به کدام سو پیش خواهد رفت ، باید دو نوع متفاوت از فاکتورها و متغیرها را مورد تحلیل و بررسی قرار داد، تصریح کرد: این امر بدیهی است که بازدهی بازار سرمایه در نوع اصولی و بنیادی خود ، تابعی از متغیرهای کلان اقتصادی است . بنابراین اولین نوع از فاکتورها و متغیرهای مورد بررسی ،  مربوط به وضعیت اقتصادی کشور می باشد.

گیوکی با اشاره به این امر که اگر اقتصادکشور و شرایط تولید ،  در وضعیت و شرایط کنونی ثابت بماند نمی توان تغییر قابل توجهی را برای بازار سرمایه پیش بینی کرد، گفت: دسته دوم این فاکتورها آن هایی هستند که نوسانات و تغییر آن ها مستقیما می توانند بر بازار تاثیر گذار باشند و یا در حال حاضر ابهاماتی در بازار ایجاد نموده اند، به طور مثال، قیمت نفت و قیمت ها در بازار جهانی از جمله آن دسته از متغیرهایی می باشند که نوسانات آن ها می تواند مستقیما بر بهبود و یا نزول بازار تاثیر بگذارند.

این کارشناس مالی اظهار داشت: مسلما به تبع رشد قیمت های جهانی موجبات رشد صنایع مرتبط در بازار فراهم خواهد شد و از طرفی نوسانات منفی آن ها نیز تاثیرات منفی ای بر روی صنایع مرتبط به این متغیرها  خواهد داشت همچنین تک نرخی شدن نرخ ارز ، کاهش مجدد نرخ سود و بهره بانکی ، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ایران همگی در روند بازار در نیمه دوم سال جاری تاثیراتی خواهند داشت .

وی با اشاره به این که انتشار گزارشات 6 ماهه نقش مهمی در روند معاملات بورس در فصل پاییز دارد، افزود: با عنایت به این امر که طی دوره 6 ماهه اول سال گروه فلزات و کانه های فلزی تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی نفت با رشدهای خوبی مواجه بوده و همچنین با عملکرد نسبتا مطلوبی نیز همراه بوده است و همین طور گروه پالایشگاهی که بر اثر افزایش قیمت نفت و افزایش سرمایه گذاری ها در این بخش ، بهبودهایی را تجربه کرده ، انتظار می رود که گزارشات 6 ماهه مطلوبی را ارائه دهند و از آن جا که این دو صنعت از صنایع بزرگ و تاثیر گذار بر شاخص می باشند ، انتظار می رود که در صورت انتشار گزارش 6 ماهه مطلوب تاثیرات مثبتی را در بازار داشته باشند.

گیوکی در پایان گفت: در هر صورت عملکرد شرکت ها در صنایع مختلف و همچنین پیش بینی ها و برنامه های آتی آن ها می تواند موجبات خوش بینی و یا بدبینی هایی را در بازار فراهم کند لذا با توجه به اینکه تغییر خاص و بنیادی در شرایط اقتصادی رخ نداده است ، انتظار عملکردی معجزه آسا و به دور از منطق را نمی توان از شرکت ها در صنایع مختلف داشت.

 


ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است