مجمع عمومی عادی سالیانه تاپیکو
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین

به گزارش بورسیران، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین در روز دوشنبه 29 شهریور ماه 1395 در محل پژوهشگاه صنعت نفت با حضور 87 درصد از سهامداران و نمایندگان اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار شد.
براساس این گزارش این شرکت بزرگترین زیرمجموعه شستا محسوب شده و همچنین از نظر ارزش ، بزرگترین شرکت بورسی است. گفتنیست تولیدات زیرمجموعه های تاپیکو شامل تایر ، قیر ، کریستال ملامین ، PVC ، اوره ، اتیلن ، متانول ، پلی پروپیلن ، پروپیلن می باشد.همچنین  عملکرد سهم محصولات الفین 47% ، متانول 15% ، اوره 9% ، تایر 5% ، سایر 24% است.
لازم به ذکر است این شرکت با معیار سود خالص در میان 100 شرکت برتر پتروشیمی (ICIS) دنیا در سال 2015 ، رتبه 49 را کسب کرد. در این میان محمد حسن پیوندی (رتبه 20 قدرتمندترین مدیران پتروشیمی دنیا) بعنوان سکان دار این مجموعه برگزیده شده است.
طبق این گزارش،8پروژه شرکت با سرمایه گذاری 11میلیارد یورو نیمه تمام مانده است و بزرگترین پروژه نیمه تمام شرکت پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با ۹۰% پیشرفت فیزیکی در فاز ۱ , بزرگترین پروژه ی نیمه تمام شرکت است که در صورت اتمام تمامی فازها , تبدیل به بزرگترین تولیدکننده بنزین یورو ۴ در ایران خواهد شد. همچنین تاپیکو در ۴ حوزه اصلی پتروشیمی ، نفت و گاز ، تایر ، سلولزی فعالیت دارد و شامل 94 شرکت سرمایه پذیر است.
در این جلسه خسروی معاون مالی شرکت با بر شمردن عوامل اصلی کاهش سودآوری شرکت به  کاهش بهای جهانی نفت اشاره کرد و گفت: کاهش بهای فروش محصولات پتروشیمی ، تغییر نرخ خوراک ، تفاوت فروش محصولات به نرخ آزاد و مبادله ای چالش های اصلی در مسیر سود اوری مجموعه محسوب می شود.
وی در ادامه افزود: در صورت بهره برداری از  شرکت ستاره نفت خلیج فارس پیش بینی می شود که 210 میلیون یورو در سال 96با سوددهی همراه باشد. (با توجه به سهامداری  49درصدی تاپیکو در این شرکت حدود  103 میلیون یورو سود نصیب این مجموعه خواهد شد. ) 
بر اساس این گزارش طبق گفته های معاون مالی شرکت، پتروشیمی ایلام نیز آگهی و قیمت گذاری شد و مقرر شد که از طریق  تهاتر با سهام پتروشیمی نوین جایگزین شود.
در ادامه پیوندی مدیر عامل تاپیکو گفت:  پتروشیمی ایلام قرار است در اولین فاز بهره برداری خود اولِفین تولید کند که محقق شدن این مهم نیازمند زمان است. 
وی در خصوص نفت ستاره خلیج فارس گفت: در ابتدا از این پروژه بازدید کردیم چرا که عدم ثبات مدیریت موجب معلق ماندن این پروژه شده بود لذا در حال حاضر تلاش شرکت در جهت  به بهره برداری رساندن فاز اول  این پروژه تاپایان سال 95 است، این فاز  12 میلیون لیتر ظرفیت تولید بنزین در روز را خواهد داشت چرا که در صورت محقق شدن این مهم بخش مهمی از صادرات ما تقویت شده و با ارز آوری همراه است که برای این منظور 300میلیارد اوراق سلف منتشر شده است. اما چالشی که با آن مواجه هستیم تامین مالی و تهیه تجهیزات است که موجب معوق ماندن این پروژه می شود. 
پیوندی افزود: طرح پالایشگاه نفت آناهیتا هنوز آغاز نشده چرا که بنظر می رسد با سوددهی کافی همراه نباشد و در نظر داریم از این سهم خارج شویم.
براساس این گزارش در پایان جلسه  تصمیم گیری برای تقسیم سود به ازای هرسهم به علت عدم توافق بین سهامداران به 2هفته ی آتی موکول شد.

 

ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است