مجمع عمومی عادی سالیانه سفارس
کشف قیمت سیمان در رینگ صادراتی بورس 

به گزارش بورسیران, جلسه مجمع عمومی شرکت سیمان فارس و خوزستان روز چهارشنبه در تاریخ ۲۴ شهریور ماه سال ۹۵ در محل پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.
براساس این گزارش, این جلسه با حضور 76 درصدی سهامداران، نماینده سازمان بورس، اعضای هیات مدیره و بازرس قانونی تشکیل شد.
براساس این گزارش مرتضی لطفی مدیرعامل شرکت گزارش هیات مدیره را قرائت کرد و گفت: همه می دانیم که صنعت و شرکت های سیمانی فعال در اقتصاد با رکود و مشکلات زیادی همراهند اما سیمان فارس تلاش کرده تا بتواند ظرفیت خودش را با ایجاد واحدهای جدید حفظ کند.
لازم به ذکر است درسال گذشته  کشور با ظرفیت ۸۰ میلیون تن رتبه چهارم را در دنیا از آن خود کرد اما در سال جاری ایران به دلیل کاهش میزان تولید به رتبه هفتم نزول کرد.
وی با بیان اینکه متوسط تولید کشور ۱۱.٧ کاهش یافته است, ادامه داد: ما تلاش کردیم تا متناسب با بازار مصرف ظرفیت اختصاص دهیم همچنین در چند ماهه گذشته موفق شدیم تا بخشی از تخفیفات قیمتی را کاهش دهیم و در تلاشیم تا در مهرماه قیمت سیمان را به قیمت مصوب سال 93 برسانیم، عرضه سیمان با این قیمت ها منجر به ارزش افزوده بالا برای سیمان خواهد شد ذکر این نکته نیز لازم است که ما در سال های اخیر افزایش قیمت بهای تمام شده را به علت افزایش قیمت اجزای تشکیل دهنده آن نیز داشتیم و این در حالی است که قیمت ها از مصوب سال 93 کمتر بود.
وی تصریح کرد: در کارگروه اقتصادی تشکیل شده در این صنعت قرار است تا تصمیمات ارزشمندی برای خروج این صنعت از رکود گرفته شود این کارگروه با هدف کمک به صنعت سیمان تشکیل شده و تا به اینجا بسیار موفق عمل کرده اند به عنوان مثال قرار است تا حدود 5 میلیون تن سیمان تامین اعتبار به جاده ها داده شود تا در جاده ها به جای آسفالت از بتن استفاده نمایند. سیمان فارس خوزستان موفق شده تا در راستای این طرح بتن ریزی جاده قائن تا بجنورد را شروع کند و تا به اکنون حدود 15 کیلومتر آن با بتن پوشانده شده است. با این طرح بیش از 3 هزار کیلومتر جاده در این طرح ایجاد فرصت خواهد شد.
لطفی عنوان کرد: علاوه بر موارد گفت شده در این کارگروه صحبت از استسهال بازپرداخت بدهی های معوق سیمانی می شود همچنین در نظر گرفته شده تا از محل صندوق ذخیره ارزی خط اعتباری ارزی برای صادرکنندگان ایجاد شود تا بتوانند صادرات خود را اسان تر و با هزینه کمتر انجام دهند چرا که همه میدانیم که به علت مشکلات اقتصادی، رکود و سایر موارد صادرات ما به عراق به شدت افت کرد
مدیرعامل شرکت سیمان فارس خوزستان خبر داد: ما دو پروژه بزرگ در دست داریم یکی پروژه 300 هزار تنی اسیاب در استان نیسان عراق است که احداث این پروژه صورت گرفته و در نظر داریم تا از طریق این موضوع بتوانیم بازارهای جدید صادراتی مانند سوریه را در دست بگیریم پروژه بعدی انتقال کارخانه سیمان فارس به منطقه خرامه است. در ادامه باید تاکید کرد که سیمان فارس خوزستان تنها شرکت سیمانی است که مشمول جرائم محیط زیستی نشده و این مسئله را رعایت کرده است.
وی گفت: ما در تلاشیم تا هم افزایی را در تمام بخش ها منعکس نماییم و در ادامه سال جاری با کاهشهر چه بیشتر تخفیفات، آن ها را حذف کنیم و معتقدیم که در آبان ماه نیز افزایش قیمت 14 درصدی در فروش سیمان را داشته باشیم.
در ادامه جلسه سید اکبر موسوی داور حسابرس قانونی گزارش بازرس را قرائت کرد و صورت های مالی شرکت اصلی را مطلوب و شرکت ها فرعی را مشروط اعلام کرد.
در ادامه جلسه مرتضی لطفی در پاسخ به سوال سهامداران در خصوص افزایش صادرات به کشورهای دیگر و صحبت های مسئولین گفت: صنعت سیمان تلاش می کند تا بتواند از رکود خارج شود صحبت های زیادی در کشورهای مختلف صورت گرفت اما به علت هزینه 40 درصدی حمل سیمان توجه بیشتر ما به داخل است هرچند که به صادرات سیمان به سایر کشورها نیز توجه می شود اما بازار داخل و خروج از رکود داخلی بسیار مهم تر است.
وی تصریح کرد: در نظر داریم تا با تعادل عرضه و تقاضا و ایجاد شرایط مناسب، عرضه و قیمت گذاری سیمان را از طریق بورس کالا صورت دهیم که در ابتدای صادرات خود را از طریق رینگ صادراتی بورس انجام دهیم تا این موضوع کمکی باشد برای شفافیت قیمتی این کالا.
در پایان جلسه نیز به ازای هر سهم 100 ریال سود بین سهامداران تقسیم شد و این موضوع به تصویب مجمع عمومی عادی سالیانه رسید.

 
https://telegram.me/boursiransecurities

ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است